O projektu CARGOBIKE.CZ


Co to je nákladní kolo, neboli cargo-kolo?

Pokud se bavíme o nákladních jízdních kolech, automaticky tím myslíme kola s asistencí elektropohonu – tedy “nákladní elektrokola”. Transport nákladů na kole samozřejmě není novou věcí a již více než 100 let existují a používají se mechanická nákladní kola, nicméně pravou použitelnost v městské dopravě zboží přinesla až éra elektrifikace. Ještě častěji než termín nákladní se využívá obecně známý anglický termín “cargo kola” nebo “cargo bike”,  proto se i náš web a shop jmenuje cargobike.cz”.
 

Nákladní kola byla speciálně navržena k převážení nákladu, ať už je těžký či lehký, velký či malý. Nákladní kola mají mnoho podob:  od “tradičního” nákladního kola s přední nákladní korbou typu „LongShort John“ přes tříkolky s nákladem vpředu i vzadu, až po čtyřkolky a více-kolky pro komerční využití. Nákladní elektrokola řadíme do dvou základních skupin, které mají přibližně stejné zastoupení. První je určena pro transport osob,  většinou menších dětí, které tímto způsobem dopravují rodiče v zemích a regionech s rozvinutou infrastrukturou pro městskou cyklistiku. V této kategorii se často objevují i konvenční e-kola s prodlouženou zadní stavbou, takzvaný “Long-Tail”.
 

Druhá skupina je určena především pro transport nákladu.  Může se jednat o soukromé využití, kdy cargo kolo slouží pro nákupy a jednodušší osobní dopravu, ale nákladní elektrokola většinou využívají kurýrní a doručovací společnosti, také obchodníci, kteří potřebují rychle doručit své zboží zákazníkovi. V této kategorii rozlišujeme modely pro takzvané “light cargo”, tedy s nosností cca do 80 kg nákladu a tzv. “heavy cargo”, která je reprezentována především tří- a čtyř-kolkami, kde může hmotnost nákladu dosáhnout i 300 kilogramů. 


 

O projektu Cargobike.cz

Provozovatelem tohoto webu a Showroomu nákladních elektrokol je společnost ekolo.cz,  která přinesla elektrokola do České republiky již v roce 2007. Ekolo.cz je propojené s partnery projektu City Changer Cargo Bike / cyclelogistics.eu, který řeší konkrétní realizace a aspekty zavádění přepravy zásilek prostřednictvím nákladních elektrokol.  
 

Fenoménem a nabídkou nákladních elektrokol se zabýváme od roku 2018. V roce 2020 jsme zorganizovali sérii setkání profesionálů z logistických společností a testů cargo-elektrokol pod hlavičkou CARGOBIKE.LIVE a z pověření Magistrátu Prahy jsme převzali jsme iniciativu při realizaci depa pro  distribuci zásilek prostřednictvím nákladních elektrokol v hlavním městě. Během pouhých pěti měsíců jsme společně s partnery otevřeli v centru Prahy na Florenci unikátní projekt Cyklo-depa s názvem DEPOT.BIKE,  ve kterém realizuje služby prostřednictvím nákladních elektrokol 8 nadnárodních i tuzemských logistických společností. 

 

V nabídce CARGOBIKE.CZ naleznete nejširší paletu nákladních elektrokol určených pro transport nákladů v České republice. Přímo zastupujeme přední výrobce cargo elektrokol z Evropské unie. K námi dodaným elektrokolům poskytujeme odborné poradenství a maximální servis u zákazníka, či v našem servisním středisku v Praze. Na firemní flotily nákladních Cargo elektrokol lze od března 2022 čerpat finanční dotaci ve výši 200-500.000 Kč z výzvy ELEKTROMOBILITA I, která je součástí českého Národního plánu obnovy. Zároveň s tím pro všechny zájemce zajišťujeme ve spolupráci s ČSOB Leasing asistenci při sepsání výzvy a výhodné financování pořízení cargo fleetu. 
 

Nákladní elektrokolo